ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը սեպտեմբերի 12-ին հանդիպել է ՀԱՊԿ ԽՎ-ի պատասխանատու քարտուղար Պյոտր Ռյաբուխինի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հոկտեմբերի 29-30-ին Երեւանում կայանալիք ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ վեհաժողովի լիագումար նիստերի աշխատանքների կազմակերպմանն առնչվող հարցեր:
Ողջունելով հյուրին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արա Սաղաթելյանը նշել է, որ ՀԱՊԿ ԽՎ լիագումար նիստն առաջին անգամ է անցկացվելու Երեւանում, եւ մեր երկիրը լրջորեն պատրաստվում է նման կարեւոր իրադարձությանը՝ գործադրելով հնարավոր բոլոր ջանքերն աշխատանքային արդյունավետ մթնոլորտ ապահովելու ուղղությամբ: ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարը համոզմունք է հայտնել, որ նիստերը կանցկացվեն բարձր մակարդակով, իսկ քննարկումները կլինեն արդյունավետ:
Կողմերն անդրադարձել են ՀԱՊԿ-ի շրջանակում խորհրդարանական փոխգործակցությանը: Արա Սաղաթելյանի խոսքով՝ վեհաժողովն իր նպաստն է բերում տարածաշրջանային անվտանգության օրենսդրական ապահովման գործում: Այս համատեքստում խորհրդարանի աշխատակազմի ղեկավարն ընդգծել է, որ հայկական պատվիրակությունն ակտիվորեն եւ հետեւողականորեն աշխատում է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում, մշտապես իրականացնում է լուրջ փորձագիտական աշխատանք եւ գնահատականներ ներկայացնում վեհաժողովի ներկայացրած բոլոր փաստաթղթերի վերաբերյալ:
Պյոտր Ռյաբուխինն իր հերթին համոզմունք է հայտնել, որ նիստերը Երեւանում կանցկացվեն բարձր մակարդակով, հաշվի կառնվեն կազմակերպչական բոլոր առանձնահատկությունները:

12 сентября руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС А.Сагателян встретился с ответственным секретарем ПА ОДКБ П.Рябухиным.
В ходе встречи обсуждены вопросы, касающиеся намеченного в Ереване 29-30 октября Совета ПА ОДКБ и пленарного заседания Ассамблеи.
Приветствуя гостя в НС, А.Сагателян отметил, что пленарное заседание ПА ОДКБ проводится в Ереване впервые и наша страна серьезно готовится к важному событию, прилагая максимальные усилия для обеспечения эффективной рабочей атмосферы. Он выразил уверенность, что заседания пройдут на высоком уровне, а дебаты окажутся продуктивными.
Стороны обратились к парламентскому взаимодействию в рамках ОДКБ. По словам А.Сагателяна, Ассамблея внесла свой вклад в законодательное обеспечение региональной безопасности. В этом контексте руководитель Аппарата НС подчеркнул, что армянская делегация активно и последовательно работает в ПА ОДКБ, всегда ведет серьезную экспертную работу и выносит оценки по всем представляемым в Ассамблею документам.
П.Рябухин в свою очередь выразил уверенность, что заседания в Ереване пройдут на высоком уровне, с учетом всех организационных моментов.